Analýza zápasu: SS Lazio - AS Řím

Sport: Fotbal Kurz: 1.59 Tip: 02 Soutěž: ITÁLIE: Serie A Datum zápasu: 15.04.2018 20:45

Napínavé 32. kolo uzavře jeden z největších šlágrů, neboť v neděli večer se otevřou brány slavného stadionu Olimpico v Římě. Na trávník vyběhnou obě jedenáctky, kterým toto prostředí říká pane. Připravte se na dramatické Derby della Capitale! 

Řím byl vždycky hodně dramatickým a emotivním městem, ve kterém život pulzuje od rána do večera. V krátkém čase se teď ale život v něm ještě zrychlil. Přispěla k tomu návštěva slavné Barcelony a ještě víc to, co s ní udělalo domácí AS. Vlci totiž i přesto, že byli jasným outsiderem, dokonali neskutečný obrat a porazili partu kolem fenomenálního Lionela Messiho 3:0! Od Barcelony nedostali ani branku, herně ji naprosto předčili a postoupili hlavně do semifinále Ligy mistrů! 

Ve světě sportu se chvíli nemluvilo o ničem jiném, než jak outsider porazil po skvělém výkonu favorita. Stačilo se podívat na pár záběru ze stadionu po skončení zápasu, z dopravy po městě nebo na potápění prezidenta Jamese Pallotty ve veřejné fontáně, aby člověk alespoň trochu pochopil, jak moc je fotbal pro tohle město důležitý. A teď na něj čeká další záplava emocí, kterou si může vychutnat nejen AS, ale především Lazio. 
 


Římské derby je velmi vyhecované a nezřídka padá dost karet. Atmosféra je již delší dobu před zápasem hodně vzácná a napjatá. Starostka města Říma Virginia Raggi například fandí Laziu a při nedávné schůzce s majitelem AS to neopomněla šibalsky nadhodit. Ve stejný den, kdy AS zvítězilo v památném utkání nad Barcelonou, se pro změnu konal koncert slavné italské zpěvačky Gianny Nannini. Ta si na pódiu v návaznosti na výhru AS oblékla dres legendárního Francesca Tottiho. 

Viditelně nahoře teď je právě AS. Vlci porazili Barcelonu, ale překvapili zejména svou atraktivní hrou. Na hřišti dominovali, síly jim stačily až do konce a neustále útočili. Takové AS v lize už dlouho nehrálo. V minulém kole Serie A se například z Říma vracela Fiorentina po pohodlné výhře 2:0. Právě tento výsledek způsobil pád AS na čtvrtou příčku o skóre za Lazio, což nedělnímu derby dává ještě větší náboj. 

Člen užšího vedení klubu Umberto Gandini před zápasem prozradil: "Zápas s Barcelonou nám dodal hodně sebevědomí a pocit, že se můžeme měřit s kýmkoli. Známe své přednosti i své slabiny a věříme si. Tohle bude epické derby a my se na něj moc těšíme. Jsem přesvědčen, že tým je dostatečně připraven, aby získal dobrý výsledek." 

Blízko k dobrému výsledku mělo nedávno i Lazio. To si naopak v rámci Evropské ligy v prvním utkání poradilo se Salzburgem a v odvetě chtělo hlavně neinkasovat. Navíc se tým trenéra Inzaghiho dostal do vedení po trefě hlavního tahouna a nejlepšího střelce ligy, Cira Immobileho. Jenže během čtyř minut v rozmezí 72. až 76. minuty Lazio nepochopitelně vypadlo a od domácích Rakušanů dostalo hned tři branky! 

Lazio vypadlo z Evropské ligy a v jeho táboře naopak vládlo zklamání. Navíc se jen těžko lze vyhnout pocitu, že Lazio doplatilo na svou pasivitu a možná přílišnou sebedůvěru. V Serii A se mu to příliš často nestává, tam je z Lazia naopak bojující a atraktivní soupeř. Naposledy vyhrálo nad Udinese a za jeho dobrou formu může především útok. Ten nasázel o propastných 25 branek víc než Giallorossi! 

Ani špatný výsledek z Evropy ale podle někdejšího hráče Verony či Bari Antonia Di Gennara nemusí Lazio v derby rozložit. "Derby je hodně specifické utkání, ve kterém se nedá výsledek tipovat na základě aktuálních výsledků. Vyhrát může kdokoli, je to mnohem víc o psychice, mentální síle a trochu o štěstí. Ten tlak okolí je obrovský," připomíná.

Zpět na seznam tipů