Analýza zápasu: Portugalsko - Švýcarsko

Sport: Fotbal Kurz: 1.62 Tip: 1 Soutěž: Mistrovství světa Datum zápasu: 10.10.2017 20:45

O vítězi skupiny B a tedy přímém postupujícím rozhodne až vzájemný duel dvou suverénů Portugalska a Švýcarska. Úřadující mistři Evropy ztrácejí na reprezentaci helvétského kříže tři body, takže na první místo je vynese pouze jakékoliv vítězství. 

Prvním kritériem v případě rovnosti bodů je totiž skóre, nikoliv bilance ze vzájemného utkání, takže pokud Portugalci na Estádio da Luz Švýcary porazí, stanou se přímým účastníkem světového šampionátu v Rusku. Portugalci nezvládli jen zahajovací utkání právě proti Švýcarsku, v St'Jakob Parku prohráli 0:2, ale od té doby neztratili ani bod a nastříleli úctyhodných třicet branek. 

Jenomže bilance Švýcarů je ještě lepší. Svěřenci Vladimira Petkoviče vyhráli všech devět zápasů a pokud vyhrají i v Lisabonu, napodobí podobný úspěch Německa a skupinu vyhrají bez ztráty kytičky. Nicméně i devět výher nemusí na postup do Ruska stačit, což je paradoxní. 

"Zápas s Portugalskem bude pro mě skoro jako finále Mistrovství světa. Je to jedinečná situace, která se v kvalifikaci objevuje jen zřídka. Pokud vyhrajete, pak jste hrdinové, pokud ne, jste looseři. Zní to krutě, ale je to tak. Všechny zápasy, které jsme dosud vyhráli jsou irelevantní, což nás ještě více přiměje získat body, které potřebujeme," nechal se slyšet záložník Švýcarska Granit Xhaka. 

Švýcarsko má sice jistotu baráže, ale ta bývá hodně ošemetná, zvláště když v osudí budou jiní těžcí soupeři. Reprezentanti helvétského kříže tak půjdou do zápasu s cílem vyhrát a neponechat nic náhodě. "Nepůjdeme do zápasu s cílem devadesát minut bránit, to není náš styl. Chceme hrát fotbal a ukázat, že umíme být odvážní," dodal Xhaka. 

Portugalci dokázali Švýcarsko naposledy porazit před čtrnácti lety a to už je pěkná řádka let. Od této doby se spolu oba celky utkaly jen dvakrát a pokaždé na švýcarské půdě. V základních skupinách na EURO 2008 vyhrál domácí celek 2:0 a stejným výsledkem skončil i první duel této skupiny.

Zpět na seznam tipů