Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová se scházeli v pronajatém bytě, kde spolu probírali dotace pro sport. Vyplývá to z policejních dokumentů, které získal Český rozhlas Radiožurnál. Podle policie tak Kratochvílová způsobila škodu 454 miliónů korun.

Kratochvílová dotace údajně rozdělovala podle Peltova přání.

„Miroslav Pelta úmyslně za účelem získání výhodnějších podmínek v dotačních programech využíval mileneckého poměru se Simonou Kratochvílovou a při osobních schůzkách v bytě, který kvůli tomu pronajal, požadoval neoprávněně jako zástupce žadatele o dotace na úkor dalších žadatelů o dotace přednostně neveřejné informace k předmětu soutěže k dotačním programům, k jednotlivým žádostem o dotace (projektům) a k průběhu procesu hodnocení žádostí a dále ovlivňoval rozhodování Kratochvílové,” citoval Radiožurnál policejní spis.

Policie sledovala Peltu, Kratochvílovou a jejího podřízeného Zdeňka Břízu od loňského listopadu. Odposlouchávací zařízení instalovali policisté i do inkriminovaného bytu. Podle odposlechů policie zjistila, že Kratochvílová dává Peltovi přednostně informace o znění připravovaných dotačních programů.

Spolu se pak podle police domluvili například na tom, jak rozdělit takzvané investiční dotace pro rok 2017 v celkové výši 454 miliónů korun. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise ministerstva školství, která o nich rozhoduje, připomíná Radiožurnál.

Podle policie z odposlechů vyplývá, že z 50 schválených projektů nejméně 21 před jednáním komise přímo řešila Kratochvílová s Peltou. Vyšetřovatelé vzniklou škodu vidí v tom, že ani jeden z 50 projektů nebyl vybrán podle zákonných kritérií.

Policie zadržela Peltu, Břízu a Kratochvílovou 3. května.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) pak Kratochvílovou odvolala z funkce.

Následně zastavila dotace pro fotbal, aby 9. května nakonec rezignovala.

novinky.cz

Zpět na přehled článků

  kde můžeš sázet na sport