Tipsport a Fortuna, které ovládají český trh s kurzovými sázkami, spustily tvrdý boj proti konkurenční Sazce. Ta podle konkurentů vědomě porušuje zákon proti praní špinavých peněz, když dostatečně nekontroluje identitu nově registrovaných hráčů. Tipsport a Fortuna na ni proto poslaly kontrolu z ministerstva financí a detektivy z Finančního analytického úřadu. Sazka obvinění odmítá.

Tři největší české sázkové a loterijní společnosti si začaly jít tvrdě po krku. Fortuna a Tipsport obvinily Sazku z porušování zákona proti praní špinavých peněz a poslaly na ni kontrolu z ministerstva financí a detektivy z Finančního analytického úřadu. Sazka podle konkurentů nedostatečně ověřuje identitu registrovaných hráčů, firma Karla Komárka a Jiřího Šmejce to odmítá. Pokud by se ale prokázalo, že pravidla porušuje, hrozí jí pokuta až 50 milionů korun − v krajním případě dokonce odebrání licence.

Sazka tvrdí, že jde o moc nad hazardním trhem, kde Češi ročně prosází přes 150 miliard. "Podle nás je to začátek konkurenční války, kterou se snaží Fortuna a Tipsport rozpoutat, a vůbec v ní nejde o ochranu hráčů nebo něco podobného," řekl mluvčí Sazky Václav Friedmann. O zahájení vyšetřování má podle něj Sazka zatím jen neoficiální informace.

Problém Sazky se týká registrací sázkařů, které jsou od letoška přísnější kvůli nové regulaci hazardu i celoevropskému tažení proti praní špinavých peněz. Fortuna a Tipsport si stěžují, že zatímco jejich noví zákazníci, kteří chtějí sázet na webu, se musí osobně legitimovat na pobočce, Sazka to nevyžaduje.

Využívá toho, že v případě číselných loterií jako Sportka není tak důkladné ověřování potřeba, protože přes ně nejde špinavé peníze prát. Na tuto zjednodušenou registraci ale svým klientům umožňuje utrácet peníze i za kurzové sázky. V nich kralují právě Tipsport s Fortunou a Sazka, která dominuje číselným loteriím, se jim už poněkolikáté snaží část podílu sebrat.

Konkurentům vadí, že díky jednoduché registraci může Sazka snáze získávat zákazníky. "My jsme se Sazkou opakovaně jednali a upozorňovali jsme je na to, že porušují zákon a že to ostatní firmy na trhu poškozuje. Oni svůj postoj ale nezměnili. Upozornili jsme je, že pošleme na ministerstvo financí podnět, což jsme také následně udělali," potvrdil Marek Herman, který se na úřady jménem sázkových kanceláří obrátil. Podle zdrojů HN blízkých ministerstvu financí má úřad rozhodnout v rámci několika týdnů.

Sazka tvrdí, že svůj postup měla povolený od finančních detektivů. Ti ale udělení výjimky údajně popřeli minulý týden na schůzce na ministerstvu financí. "Se zástupci ministerstva jsme se shodli na jasném závěru, že Sazka jednoznačně porušuje zákon. Z tohoto jednání jsme si odnesli dojem, že ministerstvo bude jednat razantně," prohlásil Herman.

Jedná se o muže, který oficiálně šéfuje Asociaci provozovatelů kurzového sázení. Tu ovládá právě Fortuna a Tipsport. Přitom poslední dva roky byl Herman jedním z hlavních lobbistů Fortuny, Tipsportu i samotné Sazky při vytváření a schvalování nové hazardní regulace. A i díky němu se těmto třem firmám podařilo zařídit nakonec mírnější zvýšení daní, než na ně původně chtělo uvalit ministerstvo financí tehdy v čele s Andrejem Babišem. Nová regulace začala platit od letoška a například nastavila přísné podmínky pro zahraniční sázkové kanceláře − zatím je splnil jen server PokerStars.

Podle Hermana musí nyní ministerstvo problém Sazky urgentně řešit − jinak by hrozilo, že zahraniční on-line sázkové kanceláře by začaly předpisy také porušovat a vrátily by se na český trh i bez potřebné licence.

Mohl by jim při tom nahrát i další problém, který HN v souvislosti s otázkou hráčských registrací u Sazky objevily. Sazka schválí vytvoření kompletního účtu sázkaře i v případě, že člověk při registraci použije náhodné rodné číslo, které si vygeneruje na internetu. "Náš on-line systém je propojený s registrem obyvatel, z něhož nám zákon ukládá povinnost ověřovat jméno, příjmení a datum narození, což dodržujeme. Ministerstvo financí nám obratem sdělí, zda jde o skutečnou osobu, které lze povolit on-line hraní," vysvětluje mluvčí Sazky Friedmann. "Pokud jste zadal tyto údaje chybné, a přesto byla registrace dokončena, není chyba na straně Sazky," zdůraznil.

Problém je, že takto má kdokoliv snadnou možnost zaregistrovat se na údaje někoho jiného − například nezletilí. Jméno, datum narození či adresu bydliště mohou vyčíst o statisících lidí například z obchodního rejstříku, protože tyto údaje jsou uváděny u členů vedení všech firem v Česku.

Náměstek ministra financí zodpovědný za hazard Ondřej Závodský k tomu uvedl, že i kdyby registr zmíněnou vadu měl, stejně musí firma podle zákona hráčovu identitu ověřit nějakým dalším způsobem. Třeba právě zkontrolováním totožnosti na pobočce či jinak. A pokud to nedělá, porušuje pravidla.

Zpět na přehled článků

  kde můžeš sázet na sport