Jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšného sázení, který cílevědomý sázkař jednoho dne musí vyřešit, je, jakou velikost sázky by měl volit? V tomto článku se dozvíte, jaké faktory byste při zvažování velikosti sázek měli zvolit.

Jak velký je váš bankroll?

To je asi každému jasné. Pokud na sázení budete mít vyčleněných 5000, nemůžete na jednu sázku počítat se třemi tisíci. Jednou byste prohráli a na další sázku už neměli.

Obecné pravidlo říká, že na jednu sázku byste měli vložit maximálně 3 – 5% z vašeho bankrollu. To znamená, že pokud na sázení máte 10 000 korun, maximální výše jedné vaší sázky bude činit 300 – 500 korun. Sázet více, nežli 500 korun je extrémně riskantní a z dlouhodobého horizontu absolutně neudržitelné.

Při zvažování, zdali se přiklonit spíše k vyšší či k nižší hranici doporučené sázky, byste přitom měli přemýšlet nad tím, jak moc chcete riskovat. Pokud v oku máte spíše nižší kurzy, které logicky přinášejí vyšší šanci na výhry, můžete sázet více, zatímco v případě, kdy sázíte na vyšší kurzy, bychom se přikláněli zase k sázkám nižším.

Obecně platí, že stabilní v optimálně nastavená velikost sázek dodává sázkařům psychologickou výhodu – pokud si bankroll rozložíte na určitý počet sázek a prohrajete, moc dobře víte, že můžete prohrát i dalších X sázek a stejně ještě budete mít dostatek peněz, abyste se z téhle šlamastiky dostali. Díky tomu nezpanikaříte a nebudete dělat špatná sázková rozhodnutí.

Jak sázíte?

Neboli jaký je váš styl sázení? Sázíte 1× týdně, nebo raději preferujete kvantitu nad kvalitou? A je velikost vašich sázek stabilní? Pokud sázíte agresivně a na jednu sázkovou příležitost jste schopni vložit až 5násobek optimální sázky, potom byste se měli zásobit větším bankrollem, nehledě na to, že optimální velikost vaší sázky by měla být řádově nižší, než pokud budete sázet volněji.

Jak velký máte odpor k riziku?

Většina sázkařů sice chápe, co tímto bodem myslíme, ale do jisté míry to ignoruje. A to je pořádná chyba. Velikost vaší optimální sázky by totiž měla záležet především na tom, jak moc při sázení riskujete. Preferujete raději sázky s vysokými kurzy a tudíž i s nižší šancí na výhru, nebo jste spíše konzervativní a vybíráte mezi sázkami s nižšími kurzy a tudíž i s mnohem vyšší šancí na výhru? Pokud je váš odpor k riziku nízký (tedy pokud vám nevadí i pořádně vysoké kurzy), potom byste měli sázet spíše méně. Pokud jste konzervativními sázkaři, klidně sázejte více peněz.

Jaký typ sázek upřednostňujete?

Tento bod může úzce souviset s předchozím bodem (a nebo také ne). Obecně se jedná o to, že čím menší máte % očekávaných úspěšných sázek, tím delší můžete zaznamenat špatné série a tím více sázkových jednotek tedy potřebujete, abyste i tak byli „v pohodě“. A platí to i na opak – čím vyšší bude procentuální úspěšnost sázky, tím menší série neúspěšných výsledků byste se měli dočkat a tím menší množství sázkových jednotek potřebujete.

Největší chybou sázkařů je, že sází výhradně akumulátory. Přitom platí, že čím více tipů na tiket přidávají, tím menší šanci na výhry mají. Sázení akumulátorů si proto mohou dovolit spíše jen zkušení sázkaři a i v takovém případě je o situaci nutné hodně přemýšlet.

Jaký máte cíl za určité časové období?

Velikost ideální sázky samozřejmě odráží i vaše dlouhodobé cíle. Jestliže za hokejovou sezónu například chcete jenom nepatrně malý zisk, můžete svůj bankroll budovat postupně a tak si vystačíte s poměrně malými sázkami. Tím minimalizujete vliv variance a bez větších obtíží překonáte i špatné série.

Jestliže budete chtít vyšší zisky, samozřejmě budete muset zvýšit i vaše sázky. V tomto případě byste si však měli být jisti tím, že dosahujete zisků a tudíž že zbytečně neriskujete. Jinými slovy řečeno – vidina velkých a rychle vydělaných peněz je sice krásná, ale ve skutečnosti se k tomuto výsledku dopracujete docela obtížně.

Pokud si na pětici otázek výše odpovíte upřímně, budete mít výbornou představu o tom, jaká výše sázek je pro vás ideální. Jestliže se jí budete držet, jste na dobré cestě k tomu, udělat si ze sázení zdroj příjmů.

Zpět na přehled článků

  kde můžeš sázet na sport